خبر انزلی گزارش می‌دهد؛

سفر رئیس جمهور به انزلی + جزییات

تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۰ ب.ظ
سفر رئیس جمهور به انزلی + جزییات حجت الاسلام حسن روحاني رييس جمهوري برای افتتاح پروژه‌های بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی به زودی به این شهر سفر می‌کند.

به گزارش خبر انزلی، حجت الاسلام حسن روحاني رييس جمهوري برای افتتاح پروژه‌های بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی به زودی به این شهر سفر می‌کند.

اکبر ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور ۲۲ آذر امسال  در جریان بازدید از موج‌شکن‌های جدید منطقه آزاد انزلی اظهار داشت: برخی‌ها معتقدند بخشی از صنایع کشور که در وضعیت راکد و متوقف هستند به سرمایه در گردش نیاز دارند اگر چه این کار لازمی است اما کافی نیست.

وی با اشاره به نقش فعال منطقه آزاد انزلی در حمایت از واحدهای صنعتی خاطرنشان کرد: این منطقه تا به حال ۴۸ واحد تولیدی راکد را به سمت اصلاح و بهبود برده است که در بعضی از آنها خط تولید کاملاً عوض شده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور افزود: ۱۵ دی ماه عرشه یک پست از  اسکله موج‌شکن غربی منطقه تمام خواهد شد و بعد از این سفر با اطمینان و با افتخار از  رئیس جمهور برای افتتاح این اسکله‌ها دعوت می‌کنم.

به گزارش تسنیم؛ در این بازدید مشاور ارشد رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور از حضور رئیس جمهور در استان گیلان و منطقه آزاد انزلی برای افتتاح موج‌شکن‌های مجتمع بندری کاسپین در دی ماه امسال خبر داد.

منطقه آزاد انزلي تنها منطقه آزاد ايران در حاشيه درياي خزر است. سال ۱۳۸۳ اساسنامه سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي انزلي مورد تصويب هيات وزيران قرار گرفت و محدوده منطقه آزاد تجاري صنعتي انزلي در سال ۱۳۸۴ از طرف هيات وزيران تعيين و ابلاغ شد که بر اساس آن؛ منطقه آزاد تجاري صنعتي انزلي در سه بخش و محدوده مجزاي بندري، شهرک صنعتي و محدوده روستاي گلشن تعيين و ابلاغ شد.

منطقه آزاد انزلي اکنون شامل محدوده اي از شهرستان انزلي به مساحت تقريبي بيش از ۹ هزار و ۶۰۰ هکتار خشکي و تا عمق دو کيلومتر از آب هاي ساحلي است .

کشورهاي حاشيه درياي خزر ، ترکيه و کشورهاي حاشيه خليج فارس و آسياي جنوب شرقي عمده بازارهاي صادرات و واردات محصولات از طريق منطقه آزاد انزلي هستند.

معافيت مالياتي ۲۰ ساله بر درآمد و دارايي از تاريخ بهره برداري هرگونه فعاليت اقتصادي ، امکان فعاليت بانک ها و موسسات مالي بيمه اي در اين منطقه ، علاوه بر مزاياي قانوني همچون امکان مالکيت و مشارکت سرمايه گذاران خارجي تا ميزان ۱۰۰ درصد در منطقه از اقدامات سازمان در خصوص خلق مزايا و معافيت هاي جديد براي فعالان اقتصادي توليدي ، فعال سازي پروژه هاي راکد عمراني ، بورس کالاي منطقه و رونق فضاي تجاري با اجراي مصوبه کالاي همراه مسافر اقدامات موثري است که زمينه ساز رونق فضاي کسب و کار در محدوده منطقه شده است.

علاوه بر مزيت هاي قانوني منطقه آزاد اعم از آزادي کامل ورود و خروج سرمايه، آزادي مشارکت سرمايه گذاري خارجي تا سقف ۱۰۰ درصد ،تضمين کامل سرمايه هاي خارجي و سود حاصل از آنها ، امکان ورود کالا بدون پرداخت عوارض گمرکي و سود بازرگاني منطقه ، ويژگي ها و مزاياي بيشمار ديگري از منظر جغرافيايي، اقتصادي ، عمراني و زير ساختي و دانش و فناوري دارد.

فعال ترين بندر ايراني حاشيه درياي خزر با دارا بودن ۱۰پست اسکله تخصصي و توان تخليه و بارگيري شش ميليون تن کالا در سال ، وجود گمرک انزلي به عنوان يکي از مدرن ترين گمرکات کشور، نزديکي به فرودگاه بين المللي رشت، نزديکي به بنادر شمالي درياي خزر و بنادر اروپايي از طريق رودخانه ولگا، نزديکي به پايتخت کشور و مراکز و قطب هاي صنعتي و جمعيتي کشور به عنوان مراکز توليد و مصرف، وجود تالاب بين المللي انزلي به عنوان يکي از قطب هاي اکوتوريسم کشور، واقع شدن در مسير کريدور شمال جنوب ، نزديکي به شهرک هاي صنعتي انزلي و رشت ، برخورداري از آب و هواي معتدل ، وجود نيروي کار متخصص از امکانات و ظرفيت هاي اين منطقه براي توسعه اقتصادي استان گيلان بشمار مي رود.

در صورت اتصال بندر انزلي به راه آهن سراسري ، شاهد وقوع انقلابي در صنعت حمل و نقل به عنوان يکي از ارکان اصلي توسعه و ترانزيت کالا و مسافر در منطقه خواهيم بود.

پيش بيني مي شود پس از اتمام پروژه هاي زيرساختي محدوده منطقه آزاد انزلي نظير بندرگاه و اتصال آن به شبکه راه آهن سراسري، شاهد دوران طلايي در صنعت، تجارت و گردشگري منطقه و کشور باشيم چراکه اين منطقه حلقه اتصال اقتصاد ملي به اقتصاد و تجارت جهاني است.

پایان/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار